USG sutka to metoda obrazowa, stosowana w profilaktyce raka pierski, stosowana w diagnostyce nowotworowej. Badanie to przeprowadza się zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Mammotomia (inaczej biopsja mammotomiczna piersi) jest to najnowocześniejsza metoda precyzyjnej diagnostyki zmian, które są zlokalizowane w obrębie gruczołu piersiowego u kobiet w różnym wieku. Stosowana jest również do usuwania małych zmian w całości wraz z bezpiecznym marginesem. Mammotomia to badanie pozwalające przeprowadzić diagnostykę jak również wdrożyć leczenie zmian wykrytych w obrębie piersi.
Ultrasonografia prącia jest badaniem nieinwazyjnym, używanym do oceny urazów penisa, dzięki któremu istnieje możliwość szybkiej oceny charakteru urazu co wpływa na podjęcie decyzji w sprawie leczenia
Ultrasonografia węzłów chłonnych jest jednym z najdokładniejszych i najczęściej stosowanych badań, które pozwalają na wykrycie zmian zachodzących w obszarze węzłów chłonnych. Zwykle wykonuje się badanie węzłów pachowych, szyjnych, wewnątrzbrzusznych oraz pachwinowych. Podczas USG bada się zarówno węzły leżące blisko pod skórą, jak i te położone głębiej, dzięki czemu można przeprowadzić dokładną diagnostykę.
USG tętnic szyjnych to badanie obrazowe, które pozwala na ocenę stanu tętnic szyjnych i ich drożności. Badanie wykorzystuje technikę dopplerowską oraz ultradźwięki, które określają kierunek i prędkość przepływu krwi w naczyniach. USG tętnic szyjnych służy do oceny stopnia zwężenia tętnic szyjnych.
USG Doppler to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia obrazowanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i ocenę prędkości przepływu w tętnicach i żyłach nóg. W badaniu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które po odbiciu od krwi generują charakterystyczny sygnał Dopplera. Dzięki temu można analizować krążenie krwi w czasie rzeczywistym, a także identyfikować potencjalne nieprawidłowości.
USG Doppler to badanie, które służy do oceny stanu żył i tętnic.
USG tarczycy to badanie wykonywane za pomocą urządzenia o nazwie ultrasonograf. Na podstawie USG można ocenić rozmiary tarczycy i przytarczyc, stan tych gruczołów oraz ich strukturę.
Badanie ultrasonograficzne (USG) wykonywane jest przy pomocy ultrasonografu. Umożliwia uwidocznienie struktur wewnątrz ciała bez ich uszkodzenia dzięki wykorzystaniu specjalnej sondy, którą lekarz przesuwa po badanej okolicy ciała. Wysyła ona fale ultradźwiękowe, które przenikają przez tkanki i częściowo się od nich odbijają. Powracające fale są odbierane przez sondę, a następnie przetwarzane przez komputer. W efekcie na monitorze pojawia się obraz, który zmienia się w czasie rzeczywistym podczas przesuwania sondy. Jeżeli lekarz uzna to za wskazane, może zatrzymać obraz w trakcie badania i wykonać niezbędne pomiary. Ma także możliwość drukowania zdjęć.
USG stawu skokowego to bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, pozwalające na zobrazowanie tkanek miekkich, budujących i otaczających staw skokowy.
USG stawu skokowego to bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, pozwalające na zobrazowanie tkanek miekkich, budujących i otaczających staw łokciowy.
USG stawu kolanowego to bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, pozwalające na zobrazowanie tkanek miekkich, budujących i otaczających staw kolanowy.
USG stawów biodrowych to bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, pozwalające na zobrazowanie tkanek miekkich, budujących i otaczających staw biodrowy.
USG przezciemiączkowe to badanie, które najczęściej wykonuje się u wcześniaków i dzieci z bardzo niską wagą urodzeniową, które umożliwia obejrzenie wnętrza czaszki.
USG piersi to metoda obrazowa, stosowana w profilaktyce raka piersi, stosowana w diagnostyce nowotworowej, która pozwala wykluczyć zmiany łagodne i złośliwe u kobiet. USG piersi jest bezbolesne i szybkie.
USG nadgarstka służy przede wszystkim do diagnostyki obrzęków, zapaleń, bólów oraz zaburzeń czucia ręki. Umożliwia również zdiagnozowanie uszkodzeń więzadłowo-torebkowych i pourazowych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.
USG jamy brzusznej to badanie całkowicie bezpieczne, bezbolesne oraz nieinwazyjne. Wykonuje się je u osób dorosłych, dzieci jak również noworodków. USG brzucha jest badaniem wstępnym, może towarzyszyć mu badanie palpacyjne, bardzo często na jego podstawie lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej w ramach rozszerzenia diagnostyki.
USG ginekologiczne jest badaniem wykonywanym przez specjalistów ginekologii i położnictwa zarówno w ciąży, jak i bez ciąży, celem oceny narządów rodnych oraz wykrycia wielu ewentualnych patologii, w tym także schorzeń nowotworowych narządów rodnych. USG ginekologiczne obejmuje badania: – USG przezpochwowe – USG piersi – USG prenatalne, które jest wykonywane w ciąży. Badanie to pozwala wykryć wiele patologii już na wczesnym etapie, w którym inne objawy są niezauważalne. Optymalnym czasem na wykonanie badania jest okres pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu.
Wyszukiwarka