USG STAWU SKOKOWEGO

USG stawu skokowego to bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, pozwalające na zobrazowanie tkanek miekkich, budujących i otaczających staw skokowy.

Wskazania do wykonania

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia USG stawu skokowego są wszelkiego rodzaji urazy w obrębie stawu, m. in.:
- skręcenia
- zwichnięcia
- złamania
Badanie USG stawu skokowego jest również zalecane w przypadku podejrzenia innych zmian patologicznych w stawie np. stanów zapalnych, zwyrodnień jak również wszelkiego rodzaju przeciążeń stawu skokowego.

Na czym polega badanie?

USG stawu skokowego odbywa się w gabinecie lekarskim, najpierw pacjent musi odsłonić stopę i staw skokowy, a następnie położyć się w pozycji wskazanej przez lekarza (najczęściej na brzuchu). Lekarz smaruje głowicę ultrasonografu specjalnym żelem przewodzącym fale ultradźwiękowe, po czym przykłada ją do skóry pacjenta we wskazanym wcześniej miejscu. Lekarz przesuwa głowicę ultrasonografu i poddaje interpretacji obraz struktur kostnych wyświetlany na monitorze urządzenia. Specjalista ocenia kondycję stawu skokowego. Może zobaczyć, czy w jego obrębie doszło do jakiegoś urazu, a w razie konieczności określić jego rozległość. Badanie USG pozwala diagnoście wykryć wspomniane wcześniej zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, a także uszkodzenia więzadeł, ścięgien lub mięśni.

Przygotowanie do badania

USG stawu skokowego jest to badanie nieinwazyjne, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Staw skokowy i stopa powinny być czyste.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania