USG stawu skokowego to bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, pozwalające na zobrazowanie tkanek miekkich, budujących i otaczających staw łokciowy.
Wskazaniem do USG stawu łokciowego są m. in.:
- bóle w okolicy łokcia
- obrzęk stawu łokciowego
- ograniczona ruchomość stawu
- podejrzenie urazu stawu
- stłuczenia
- choroby zwyrodnieniowe stawu.
USG stawu łokciowego odbywa się w gabinecie lekarskim, najpierw pacjent musi odsłonić łokieć i staw łokciowy, a następnie położyć się w pozycji wskazanej przez lekarza . Lekarz smaruje głowicę ultrasonografu specjalnym żelem przewodzącym fale ultradźwiękowe, po czym przykłada ją do skóry pacjenta we wskazanym wcześniej miejscu. Lekarz przesuwa głowicę ultrasonografu i poddaje interpretacji obraz struktur kostnych wyświetlany na monitorze urządzenia. Specjalista ocenia kondycję stawu łokciowego. Może zobaczyć, czy w jego obrębie doszło do jakiegoś urazu, a w razie konieczności określić jego rozległość. Badanie USG pozwala diagnoście wykryć wspomniane wcześniej zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, a także uszkodzenia więzadeł, ścięgien lub mięśni.
USG stawu łokciowego jest to badanie nieinwazyjne, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Staw łokciowy i łokieć powinny być czyste.
Wyszukiwarka