Elektrokoagulacja to zabieg ginekologiczny polegający na wypaleniu iskrą elektryczną zmian w obrębie szyjki macicy. Elektrokoagulacja ginekologiczna to bezpieczna metoda leczenia nadżerek macicy, niezwykle skuteczna, pozwala dotrzeć elektrodą do każdego miejsca wymagającego leczenia, zwłaszcza gdy zmiana chorobowa jest już w zaawansowanym stadium. Zabieg ten nie jest zalecany kobietom, które jeszcze nie rodziły, może spowodować trwałe zdeformowanie szyjki macicy, co może być przyczyną komplikacji porodowych bądź pojawienie się bolesnych miesiączek. Zabieg elektrokoagulacji nie jest bolesny, ale pacjentka podczas jego wykonywania może odczuwać pewien dyskomfort.
Krioterapia ginekologiczna jest to zabieg zamrażania ciekłym azotem. Ujemna temperatura leczy zmienione chorobowo komórki, tzw. nadżerki. Tkanka poddana mrożeniu ulega zniszczeniu, zaś organizm w ciągu około 1-2 tygodni usuwa martwicę, a pozostawia zdrowe komórki. Po płytkim wymrażaniu nie zostają żadne blizny. Krioterapia stosowana jest także w przypadku kłykcin kończystych sromu, pochwy i odbytu spowodowanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Wkładka wewnątrzmaciczna, potocznie nazywana spiralą antykoncepcyjną, to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jest niewielka, elastyczna i wykonana z tworzywa sztucznego o kształcie litery T.
Wyszukiwarka