KRIOTERAPIA GINEKOLOGICZNA

Krioterapia ginekologiczna jest to zabieg zamrażania ciekłym azotem. Ujemna temperatura leczy zmienione chorobowo komórki, tzw. nadżerki. Tkanka poddana mrożeniu ulega zniszczeniu, zaś organizm w ciągu około 1-2 tygodni usuwa martwicę, a pozostawia zdrowe komórki. Po płytkim wymrażaniu nie zostają żadne blizny. Krioterapia stosowana jest także w przypadku kłykcin kończystych sromu, pochwy i odbytu spowodowanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wskazania do wykonania

Wskazaniem do zabiegu jest:
- prawidłowy wynik badania cytologicznego
- wynik badania kolposkopowego
- dodatkowo – stwierdzenie zakażenia wirusem HPV

Na czym polega badanie?

Zamrażanie nadżerki jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym. W przypadku zmian w okolicach odbytu oraz sromu stosuje się znieczulenie miejscowe. Krioterapia polega na przyłożeniu bardzo niskiej temperatury na zmienione chorobowo miejsce, za pomocą specjalnego aplikatora. Zabieg trwa około 20-30 minut. Szczególnie wrażliwe pacjentki, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, mogą przed badaniem zażyć standardowe leki przeciwbólowe.

Przygotowanie do badania

Pacjentka powinna być w pierwszej faza cyklu, bezpośrednio po miesiączce – by zapewnić organizmowi wystarczająco dużo czasu do wygojenia.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania