Składa się z dwóch mikroimplantów podniebiennych, śruby oraz metalowych przęseł na zębach trzonowych mlecznych lub stałych. Takie umiejscowienie aparatu pozwala zminimalizować wychylenie zębów, jednocześnie uzyskiwane jest ortopedyczne (kostne) poszerzenie szczęki.
Jest to przeźeoczysta szyna obejmująca zęby do granicy z dziąsłem. Stosuje się ją do podtrzymania efektów leczenia ortodontycznego w górnym łuku zębowym.
oddzielanie zębów
Aparat ortodontyczny metalowy to stała konstrukcja, której budowa opiera się na połączonych ze sobą łukach na zamkach metalowych przy pomocy ligatur.
Aparat ortodontyczny estetycznyu to stała konstrukcja, której budowa opiera się na połączonych ze sobą łukach na zamkach ceramicznych przy pomocy ligatur.
Polega na usunięciu wszelkich elementów zamocowanych na zębach pacjenta, takich jak zamki, druty czy ligatury.
Stały aparat zamocowany na zębach trzonowych szczęki za pomocą metalowych pierścieni. Na pierścieniach zamocowane są elementy, dzięki którym możliwe jest utrzymanie drutu tworzącego część podniebienną aparatu.
Pomocniczy aparat stały, mocowany na zębach trzonowych pacjenta na okres 3-6 miesięcy. Aparat ma działanie ortopedyczne i ortodontyczne.
Aparat łączy pierścienie na zębach trzonowych górnych, ma na celu stabilizować położenie trzonowców, poszerzać łuk zębowy, powodować zwężenie łuku, rotacje zębów trzonowych i inne, pożądane przez stomatologa ruchy zębów.
Jest to rodzaj aparatu stałego stosowanego do poszerzania szczęki. Mocowany jest między górnymi zębami. Dodatkowo na podniebieniu montowana jest śruba, którą rozkręcając, rozsuwa szew podniebienny. Aparat stosowany u dzieci od 5. do 12. roku życia.
Stały aparat czynnościowy, służący do leczenia wad dotylnych, w których dolne zęby i żuchwa są nadmiernie cofnięte w stosunku do zębów górnych.
Aparat służący do dystalizacji zębów trzonowych.
Aparat do szybkiego poszerzania podniebienia stosowany u pacjentów od 5. do 10. roku życia.
Wyciągi ortodontyczne zewnątrzustne zakłada się w celu skorygowania wady zgryzu. Są one samoistnymi aparatami ortodontycznymi.
Aparat stały, montowany na podniebieniu do zębów przedtrzonowych i trzonowych. Z założenia ma dystalizować zęby trzonowe w celu zrobienia miejsca zębom tłoczącym się w łuku zębowym.
Są to niewielkich rozmiarów tytanowe śrubki, które umieszcza się między zębami na czas leczenia.
Jest to samodzielny bądź stanowiący część aparatu ortodontycznego element, który ma na celu zapobieganie przemieszczaniu się zębów.
To przytwierdzany metalowy drut retencyjny do zębów w przednim odcinku łuku zębowego. Przyklejony jest od wewnątrz i nie jest widoczny, a utrwalanie efektów leczenia ortodontycznego odbywa się dyskretnie.
Invisalign to metoda leczenia wad zgryzu, niemal niewidocznymi, wymiennymi nakładkami, które są wykonywane na zamówienie, aby pasować je idealnie do zębów.
Przeprowadzany jest wywiad dotyczący historii medycznej pacjenta, a następnie wykonuje ocenę stanu jamy ustnej pacjenta. Ortodonta oceni również zgryz pacjenta, dokonuje analizy rentgenowskiej. Przy urzyciu skanera wewnątrzustego, zostaje odwzorowany obraz jamy ustnej, celem dalszego leczenia
Przy użyciu odpowiedniej masy wyciskowej , są pobierane wyciski celem dalszego leczenia
Przeprowadzany jest wywiad dotyczący historii medycznej pacjenta, a następnie wykonuje ocenę stanu jamy ustnej pacjenta. Ortodonta oceni również zgryz pacjenta, dokonuje analizy rentgenowskiej. Ustalany jest plan dlaszego leczenia ortodontycznego
Kontrola ortodontyczna polega na aktywacji elementów aparatu w celu progresu leczenia ortodontycznego.
Kontrola polega na ocenie przebiegu leczenia aparatem wyjmowanym.
Płytka Schwarza to rodzaj ruchomego aparatu ortodontycznego, stosowanego w leczeniu wad zgryzu u dzieci z uzębieniem mieszanym. Optymalnym okresem, w którym wdraża się terapię płytką Schwarza jest wiek około 11-14 lat.
Aparat wyjmowany, który obejmuje swoim zasięgiem jednocześnie zęby w łuku górnym i dolnym.
Wykorzystywany do leczenia tyłozgryzów, przodozgryzów, zgryzów głębokich, otwartych i krzyżowych oraz stłoczeń zębów. W zależności od leczonej wady, aparat Klammta posiada różne modyfikacje.
Zmodyfikowany aktywator z odsłoniętym podniebieniem. Aparat do leczenie tyło i przodozgryzów.
Aparat do leczenie tyłozgryzów, przodozgryzów, zgryzu otwartego, zgryzu krzyżowego
Aparat Frankla tzw. regulator funkcji. Zadaniem tego aparatu jest ułatwienie sprawne połykanie oraz mowa, przy zachowanej równowadze między mięśniami zewnątrzustnymi i wewnątrzustnymi.
Jest to elastyczna proteza lub nakładka na zęby, którą pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie.Płytka retencyjna jest przeznaczona dla pacjenta który zakończył leczenie innym aparatem ortodontycznym.
Szyna retencyjna jest to przezroczysta cienka płytka obejmująca zęby do granicy z dziąsłem. Stosuje się ją najczęściej do podtrzymania efektów leczenia ortodontycznego w górnym łuku zębowym.
Aparat wykorzystywany do leczenia tyło zgryzów ze zwiększonym nagryzem poziomym.
Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Ortodoncja pozwala nie tylko na poprawę estetyki uśmiechu, ale również na przywrócenie funkcjonalności narządu żucia, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Przeprowadzany jest wywiad dotyczący historii medycznej pacjenta, a następnie wykonuje ocenę stanu jamy ustnej pacjenta. Ortodonta oceni również zgryz pacjenta, dokonuje analizy rentgenowskiej. Przy użyciu odpowiedniej masy wyciskowej , są pobierane wyciski celem dalszego leczenia
Wyszukiwarka