ORTODONCJA

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Ortodoncja pozwala nie tylko na poprawę estetyki uśmiechu, ale również na przywrócenie funkcjonalności narządu żucia, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Wskazania do wykonania

W leczeniu ortodontycznym nie ma ograniczeń wiekowych. Wady zgryzu to mocno rozpowszechniony problem zdrowotny wśród dzieci i dorosłych. Nieleczone wady zgryzu u dzieci mogą powodować kłopoty z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, z rozdrabnianiem pokarmów, natomiast u dorosłych zwiększają ryzyko występowania próchnicy, chorób przyzębia oraz mogą powodować dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Skrzywione lub znajdujące się w niewłaściwym miejscu zęby mogą mieć również niekorzystny wpływ na wygląd.

Na czym polega badanie?

Przed rozpoczęciem leczenia pacjent ma wykonywaną dokładną diagnostykę -w leczeniu ortodontycznym jest niezbędna do jego właściwego zaplanowania. Wykonywane są zdjęcia radiologiczne (zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne), wyciski do wykonania modeli diagnostycznych, oraz zdjęcia fotograficzne. Na podstawie
Wady zgryzu można leczyć:
-wyjmowanymi aparatami ruchomymi - wykonywane są u dzieci na etapie wymiany uzębienia mlecznego na stałe. Pomagają wyeliminować nieprawidłowości dotyczące wyrżniętych zębów oraz przygotować więcej miejsca na zęby stałe.
-aparatami stałymi –(metalowe i estetyczne) zakłada się na zęby stałe. Zbudowane są z zamków oraz stałych elementów mocowanych na zębach, a także z łuku wymienianego podczas wizyt u ortodontę.
-nakładkami Invisalign - są to estetyczne przezroczyste nakładki, zaprojektowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Nakładki nosi ściśle wg zaleceń lekarza i są zdejmowane do posiłków oraz codziennych zabiegów higienicznych.

Przygotowanie do badania

Do leczenia często niezbędny jest zabieg higienizacji oraz wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania