Indywidualna praca z pacjentem to metoda terapeutyczna która skupia się na dostarczeniu spersonalizowanej opieki i wsparcia dla kazdego pacjenta. Jest to proces w którym terapeuta pracuje bezposrednio z jednym pacjentem aby zrozumieć i rozwiazać jego unikalne potrzeby i problemy zdrowotne. Dzięki temu podejściu terapeuta może skoncentrować się na konkretnych problemach pacjenta i dostosować terapie do jego potrzeb.
Badanie diagnostyczne to kluczowy etap w dziedzinie rehabilitacji. Przeprowadza się je w celu dokladnego zrozumienia stanu pacjenta i określenia odpowiednich zadań terapeutycznych. Badanie sklada sie z wywiadu, z badania dla potrzeb fizjoterapii miejscowej, w tym z badania statycznego i dynamicznego oraz odpowiednich pomiarow. Oraz z badań specjalnych gdzie fizjoterapeuta przeprowadza odpowiednie testy oceny funkcjonalnej. Rzetelne przeprowadzenie badania jest kluczowe dla skutecznej terapii.
Ćwiczenia czynne wolne oznaczają, że pacjent w pełni samodzielnie, bez pomocy terapeuty czy specjalistycznego sprzętu, wykonuje ćwiczenie w możliwie dużym, bezbolesnym zakresie ruchu, poruszając częścią ciała przeciwko sile grawitacji. Opór w tego typu ćwiczeniach jest równoznaczny z siłą ciążenia poruszanego odcinka ciała, która może być nieznacznie modyfikowana przez wykorzystane przybory do ćwiczeń, np.: piłki, szarfy, laski gimnastyczne itp. Dodatkowe przybory, formy zabawowe, elementy współzawodnictwa w ćwiczeniach czynnych wolnych mają za zadanie urozmaicenie i ewentualnie utrudnienie wykonywanego ruchu.
Ćwiczenia czynne w odciążeniu polegają na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń przez pacjenta w warunkach zmniejszenia lub nawet zniesienia działania siły ciążenia na daną część ciała, w możliwie największym, bezbolesnym zakresie ruchu.W celu uzyskania odciążenia najczęściej stosuje się w terapii systemy podwieszania bloczkowego.
Wyciąg lędźwiowy to terapia stosowana w rehabilitacji kręgosłupa. Pozwala na rozciągnięcie dolnego odcinka kręgosłupa za pomocą siły pneumatycznej.Działanie wyciągu lędźwiowego: Rozciągnięcie przykurczonych torebek stawowych. Uwolnienie uwięźniętych kosmków błony maziowej w stawach międzywyrostkowych. Uwolnienie uciśniętych korzeni nerwowych.
Terapia manualna to metoda fizjoterapii wykorzystująca cały wachlarz technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta. W terapii manualnej stosuje się techniki diagnostyczne oraz terapeutyczne w celu wykrycia przyczyn oraz opracowania metod leczenia schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Warto zaznaczyć, że zabiegi manualne cechuje wysoka skuteczność. przy czym są jednymi z najtrudniejszych do precyzyjnego wykonania przez terapeutę w procesie usprawniania.
Wyszukiwarka