Biocenoza pochwy, czyli tak zwane badanie czystości pochwy to metoda diagnostyczna umożliwiająca stwierdzenie obecności chorobotwórczych drobnoustrojów – bakterii lub grzybów. Badanie to wykonywane jest rutynowo u kobiet w ciąży, a także przy podejrzeniu infekcji intymnych. Biocenoza pochwy to fizjologicznie występująca flora bakteryjna, której podstawową rolą jest ochrona przed rozwojem patogennych szczepów drobnoustrojów.
KTG płodu, a dokładnie kardiotokografia jest nieinwazyjnym badaniem, które umożliwia monitorowanie pracy serca płodu oraz rejestrację czynności skurczowej mięśnia macicy. Możliwe jest także zaobserwowanie reakcji dziecka na pojawiające się skurcze. Wynik przedstawiany jest w formie wykresu. Jest to podstawowe badanie wykonywane w trakcie ciąży.
Konsultacja ginekologiczna to spotkanie z lekarzem specjalistą, który zajmuje się zdrowiem kobiet.
Ginekologiczne badanie USG ocenia stan narządów rodnych, szyjkę i trzon macicy, jajniki, kondycję błony śluzowej jamy macicy i zatokę Douglasa. Lekarz może też zlecić jego wykonanie u kobiet w ciąży, po porodzie, a także w różnych celach diagnostycznych lub kontrolnych.
Wymaz z pochwy to badanie, które ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kobiet. Wykonuje się go w celu wykrycia ewentualnych infekcji intymnych, identyfikacji stanów zapalnych oraz zakażeń.
Wymaz ginekologiczny z pochwy to badanie mikrobiologiczne, które polega na pobraniu materiału z pochwy i szyjki macicy. Badanie to jest stosowane do identyfikacji flory bakteryjnej i innych patogenów, które mogą prowadzić do infekcji.
Badanie polega na ocenie komórek pobranych z szyjki macicy w badaniu cytologicznym, aby wykryć zmiany patologiczne. Cytologia to badanie, które powinno być wykonywane w pierwszej fazie cyklu. Zwykle zaleca się jej wykonanie między 10. a 20. dniem cyklu. Nie rekomenduje się jej wykonywania w trakcie miesiączki.
Wyszukiwarka