ZDJĘCIE ŻUCHWY U DOROSŁYCH PA

Rtg żuchwowy to podstawowe badania diagnostyczne w tym zakresie. Jest badaniem szybkim oraz bezbolesnym. Do przeprowadzenia tego badania potrzebne jest skierowanie.

Wskazania do wykonania

RTG żuchwy pozwala uwidocznić wszelkie zmiany pourazowe, złamania patologiczne w miejscu nacieków nowotworowych, a także zmiany zapalne (np. torbiele korzeniowe). Ponadto RTG żuchwy wykonuje się w przypadku podejrzenia guzów żuchwy, takich jak torbieli związkowych czy zębiaków.

Na czym polega badanie?

Do przeprowadzenia zdjęcia radiologicznego żuchwy nie jest potrzene specjalne przygotowanie. Należy jedynie usunąc wszelkie metalowe elementy z obrębu czaszki. Zdjęcie wykonywane jest w pozycji stojącej twarzą do ścianki lub leżącej na brzuchu. Głowa oparta czołem i nosem o ściankę/stół.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania