ZDJĘCIE ZATOK OBOCZNYCH NOSA

Zdjęcie zatok w projekcji PA wykonuje się w celu oceny ewentualnych zmian w strukturach zatok . Jest to podstawowe badanie diagnostyczne. Warte również podkreślenia jest to, iż każde badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego wymaga skierowania na takowe badanie.

Wskazania do wykonania

Zdjęcie zatok, wykonuje się w celu oceny ewentualnych zmian w obrębie zatok i twarzoczaszki, niedrożności i uczucia ucisku zatok, bólu głowy, przewlekłego kataru.

Na czym polega badanie?

Do przeprowadzenia zdjęcia radiologicznego zatok nie wymagane jest żadne przygotowanie. Pacjent zostaje poproszony o usunięcie elementów metalicznych z obrębu badanego obiektu. Po weryfikacji danych należy ustawić się przodem do ścianki opierając o nią głowę tylko brodą. Usta delikatnie otwarte. Badanie jest bezbolesne. W trakcie ekspozycji nie należy się ruszać. Następnie pacjent zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik, który składa się z płytki CD oraz opisu wykonanego przez lekarza radiologa. Zalecane jest aby z wynikiem udać się na kolejną wizytę do lekarza.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania