ZDJĘCIE TWARZOCZASZKI - 1 PROJEKCJA

Zdjęcie twarzoczaszki, wykonuje się w celu oceny ewentualnych zmian w strukturach kości twarzoczaszki. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne. Warte również podkreślenia jest to, iż każde badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego wymaga skierowania na takowe badanie.

Wskazania do wykonania

Wykonuje się w celu oceny ewentualnych zmian w strukturach kości twarzoczaszki. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne, dzięki któremu można stwierdzić ewentualne złamania, czy inne patologie w obrębie głowy takie jak: ubytki kostne, wypuklenia, czy też obecność ciała obcego

Na czym polega badanie?

Do badania twarzoczaszki nie jest potrzebne specjalne przygotowanie, pacjent zostaje poproszony o usunięcie elementów metalicznych z obrębu badanego obiektu, które mogłyby utrudniać ocenę zdjęcia i rzutować się jako tzw. artefakty (są to: min. kolczyki, protezy, wsuwki). Badanie jest bezbolesne i szybkie. Osoba badana po odpowiednim ułożeniu przez technika elektroradiologii poproszona jest o to, aby się nie ruszała - aby uniknąć artefaktów z powodu poruszenia a co za tym idzie – powtórzenia zdjęcia. Następnie pacjent zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik, który składa się z płytki CD oraz opisu wykonanego przez lekarza radiologa. Warto, aby osoba badana, po tym, jak otrzyma informację zwrotną na temat swojego stanu zdrowia umówiła się również na wizytę do specjalisty, od którego dostała skierowanie na dane badanie, dzięki opisowi, lekarz, będzie mógł wdrożyć leczenie, bądź skierować pacjenta do odpowiedniej placówki.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania