ZDJĘCIE STT. KRZYŻOWO-BIODROWYCH - SKOŚNE

Stawy krzyżowo - biodrowe znajdują się z tyłu miednicy i łączą ją z kością krzyżową. Badanie RTG jest szybkie i bezbolesne, wnosi wiele informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Pacjent musi pamiętać, aby w dniu badania miał przy sobiue skierowanie od lekarza.

Wskazania do wykonania

Przewlekłe bóle, podejrzenie choroby zwyrodnieniowej, osteofity, zmiany zapalne, zmiany pourazowe

Na czym polega badanie?

Do badania potrzebne jest specjalne przygotowanie. Być nacczo, min 6h przed badaniem. Pić tylko wodę niegazowaną. Warto pamiętać również to, aby na bieliżnie nie było elementów ozdobnych takich jak guziki, cyrkonie. Badanie odbywa się w pozycji leżącej lub stojącej, w zależności od pacjenta, o czym poinformuje w dniu wizyty technik elektroradiolog. W trakcie trwania procedury i urochomienia promieniowania pacjent nie może sie poruszyc, następnie zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania