ZDJĘCIE STAWÓW BIODROWYCH DZIECI DO 5 r.ż

Zdjęcie radiologiczne stawów biodrowych to podstawowe zdjęcie wykonywane w zakresie nieprawidłowości w tej częsci ciała. Jest badaniem szybkim oraz nieinwazyjnym, trwającym kilka minut.

Wskazania do wykonania

Zdjęcie stawów biodrowych u dzieci wykonywane głównie w celu oceny zmian pourazowych, przy podejrzeniu złamania, zwichnięcia, zmian zwyrodnieniowych, procesów zapalnych oraz wad rozwojowych.

Na czym polega badanie?

W celu dokładnej diagnostyki zdjęcia prosi się o jak najlepsze przygotowanie dziecka do badania. Zastsować odpowiedni dla wieku środek odgazowujący w dniu badania oraz dzień przed. Nie podawać do picia napoi gazowanych oraz w miarę możliości zastosować dietę lekkostrawną w dni poprzedzającym badanie. Należy pamiętać aby na wizytę zabrać ze sobą skierowanie gdyż bez tego nie jest możliwe przeprowadzenie badania Zabierz także książeczkę zdrowia w celu wpisania notatki o przeprowadzonym badaniu! Przed rozpoczęciem badania rodzic zobowiązany jest o podpisanie zgody na wykonanie zdjęcia. Zdjęcie radiologiczne stawów biodrowych przeprowadzane jest w pozycji stojącej lub leżącej na plecach. Nogi wyprostowane, ułożone w prostej linii. Pacjent poproszony będzie o ściągnięcie spodni/spódnicy, butów oraz wszelkich metalowych elementów z obrębu stawów biodrowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na to aby na założonej bieliźnie nie było metalowych ozdobników gdyż może to wpłynąc na diagnostykę zdjęcia. Osoba badana po odpowiednim ułożeniu przez technika elektroradiologii poproszona jest o to, aby się nie ruszała - aby uniknąć artefaktów z powodu poruszenia a co za tym idzie – powtórzenia zdjęcia. Następnie pacjent zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik, który składa się z płytki CD oraz opisu wykonanego przez lekarza radiologa. Warto, aby osoba badana, po tym, jak otrzyma informację zwrotną na temat swojego stanu zdrowia umówiła się również na wizytę do specjalisty od którego dostała skierowanie. Dzięki opisowi, lekarz, będzie mógł wdrożyć leczenie, bądź skierować pacjenta do odpowiedniej placówki.

Przygotowanie do badania

Nie dotyczy

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania