ZDJECIE ST. SKOKOWEGO – 2 PROJEKCJE AP+BOK

RTG stawu skokowego to badanie bezbolesne i szybkie, dzięki któremu można wykluczyć np złamanie lub zmiany w obrębie stawu. Do wykonania tego badania, konieczne jest skierowanie od lekarza.

Wskazania do wykonania

Kiedy dolega Ci długotrwały i ostry ból stawu, zaburzenia podczas wykonywania ruchów stawem, reumatologiczne zapalenie stawów. A także, gdy lekarz podejrzewa stany zapalne, zwyrodnienia wrodzone lub nabyte czy złamania w obrębie stawu wyda skierowanie na zdjęcie radiologiczne stawu skokowego.

Na czym polega badanie?

Przed wykonaniem zdjęcia technik elektroradiolog poprosi o skierowanie oraz weryfikację danych ze skierowania. Następnie wyda polecenie o przygotowaniu się do badania. Należy zdjąć buty oraz skarpetki, nogawki podwinąć do góry ponad staw skokowy. Zdjęcie przeprowadzone będzie w pozycji leżącej na plecach oraz na boku strony badanej. Po przeprowadzoncyh procedurach technik informuje o dniu, w kórym wynik będzie gotowy do odbioru. Zaleca się aby z otrzymanym wynikiem udać się na konsultację do lekarza kierującego.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania