ZDJĘCIE ST. RAMIENNEGO - AP

Zdjęcie radiologiczne barku, jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w procesie diagnostycznym. Jest to badanie szybkie (trwa ok 5min.), łatwo dostępne i nieinwazyjne a potrafi wnieść bardzo dużo informacji na temat stanu zdrowia pacjenta.

Wskazania do wykonania

RTG stawu ramiennego jest pomocnym badaniem w diagnostyce chorób takich jak: zespół bolesnego barku, ubytki kostne, wapniejące zapalenie ścięgien, zmiany pourazowe, zmiany reumatoidalne, a to tylko niektóre ze schorzeń.

Na czym polega badanie?

Do badania RTG stawu ramiennego, nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjent musi pamiętać, aby w dniu badania wziąć ze sobą skierowanie od lekarza, które jest niezbędne do wykonania badania z użyciem promieniowania rentgenowskiego . pacjent zostaje poproszony o usunięcie elementów metalicznych z obrębu badanego obiektu oraz ubrań, które mogłyby utrudniać ocenę zdjęcia i rzutować się jako tzw. artefakty (są to: min. Łańcuszki, bluzki z cekinami). . Osoba badana po odpowiednim ułożeniu przez technika elektroradiologii (na stojąco, tyłem do ścianki) poproszona jest o to, aby się nie ruszała - aby uniknąć artefaktów z powodu poruszenia a co za tym idzie – powtórzenia zdjęcia. Następnie pacjent zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik, który składa się z płytki CD oraz opisu wykonanego przez lekarza radiologa. Warto, aby osoba badana, po tym, jak otrzyma informację zwrotną na temat swojego stanu zdrowia umówiła się również na wizytę do specjalisty, od którego dostała skierowanie na dane badanie, dzięki opisowi, lekarz, będzie mógł wdrożyć leczenie, bądź skierować pacjenta do odpowiedniej placówki.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania