Badanie RTG jamy brzusznej wykonuje się w wielu przypadkach, badanie jest szybkie i wnosi bardrzxo dużo informacji, które są potrzebne w procesaie diagnostycznym pacjenta. Jest ono szybkie, bezbolesne oraz nieinwazyjne. Wymaga ono jednak przygotowania, które będzie przedstawione w pozostałych punktach. Warto również podkreślić, że zdjęcie jamy brzusznej wymaga skierowania od lekarza, gdyż jest to badanie z użyciem promieni rentgenowskich.
Jama brzuszna tzw. brzuch jest obiektem wielu dolegliwości bólowych. Już od małego dziecka objawia się np. kolką. W dorosłym życiu również nie ból brzucha nie daje o sobie zapomnieć. Jednak nie każdy ból brzucha związany jest z dolegliwościami jelitowymi. Istnieją jednostki chorobowe, których nie należy bagatelizować, a są one wskazaniem do dalszej diagnostyki np. właśnie RTG. Są to: kamica nerkowa, kamica moczodowa, czy chociażby kamica dróg żółciowych. Jednak dolegliwością, którą nie wolno bagatelizować jest tzw."ostry brzuch". Objawia się on bardzo silnbym bólem brzucha, który wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, na zdjęciu RTG jest on bardzo łatwy do uwidocznienia. Istnieje również patologia tzw. perforacja jelita, która również niesie niebespieczeństwo dla zdrowia i życia pacjenta.
Do badania RTG jamy brzusznej w zależności od okoliczności jest potrzebne, bądź nie przygotowanie. W warunkach ambulatoryjnych, gdy pacjent jest mocno bólowy, dolegliwości pojawiają się nagle, trudno o to aby badany przygotował się do badania. Jednak w warunkach normalnych, gdy Pacjent, skierowany jest na zdjęcie w celu oceny właśnie złogów takich jak kamienie, wymagane jest następujące przygotowanie, które pozwoli na dokładniejszą ocenę: badany dzień przed planowanym badfaniem, powinien trzymać dietę lekkostrawną oraz być na cczo, gdy badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych wówczas powstrzymać się na min. 6h od jedzenia. Powinno zażyć się leki przeciwgazowe typu espumisan. Badany nie powinien pić gazowanych napoi, a leki które zażywa na co dzień i popić je pół szklanki wody. Badanie wykonywane jest albo w pozycji stojącej przy ściancę lub w pozycji leżącej, co jest zależne od stanu zdrowia pacjenta. Osoba badana po odpowiednim ułożeniu przez technika elektroradiologii poproszona jest o to, aby się nie ruszała. Następnie pacjent zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki
Specjalmed
Wyszukiwarka