Zdjęcie radiologiczne oczodołów jest badaniem diagnostycznym, które szybko wniesie obraz stanu zdrowia pacjenta. Pozwoli na uwidocznienie struktur kostnych. Badanie jest szybkie, bezbolesne.
Wykonuje się w celu oceny patologi i zmian chorobowych w obrębie oczodołów lub ewentualnej obecności ciała obcego. Warte również podkreślenia jest to, iż każde badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego wymaga skierowania na takowe badanie.
Po dokładnej weryfikacji danych oraz okazaniu skierowania technik elektroradiolog poprosi o usunięcie wszytkich metalowych elementów z orębu oczodołów. Zdjęcie wykonujemy w pozycji stojącej lub leżącej, twarz zwrócona do ścianki oparta czołem oraz nosem. Ważne jest zachowanie pozycji nieruchomej w trakcie badania. Po zakończonym badaniu technik elektoradiolog poinformuje o czasie oczekiwania na wyniki badań. Zalecane jest udać się na ponowną wizytę do lekarza kierującego w celu dalszej dignostyki.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki.
Wyszukiwarka