ZDJĘCIE KK. MIEDNICY AP

Zdjęcie kości miednicy jest bardzo powszechnie wykonywanym zdjęciem, zwłaszcza w ortopedii. Pozwala ono na szybką ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz wdrożenie zaleceń czy leczenia. Jest ono szybkie, bezinwazyjne oraz bezbolesne. Warto pamiętać aby w dniu badania wziąć ze sobą skierowanie od lekarza, gdyż to właśnie na jego podstawie będzie wykonywane zdjęcie.

Wskazania do wykonania

Wskazania do badania RTG miednicy są dość obszerne. Są to min. podejrzenie złamania (kości miednicy, kości udowej, szyjki kości udowej, złamanie przezkrętarzowe, złamanie kości przyżowej czy spojenia łonowego). Lekarze kierują pacjenta na takowe badanie również gdy pacjent jest po założeniu tzw. endoprotezy - bada się wtedy ułożenie pozabiegowe. W ortopedii na podstawie tzw. "talerzy" biodrowych można zbadać ewentualną skoliozę, długość kończyn dolnych.

Na czym polega badanie?

Do badania potrzebne jest specjalne przygotowanie. Być nacczo, min 6h przed badaniem. Pić tylko wodę niegazowaną. Warto pamiętać również to, aby na bieliżnie nie było elementów ozdobnych takich jak guziki, cyrkonie. Badanie odbywa się w pozycji leżącej lub stojącej, w zależności od pacjenta, o czym poinformuje w dniu wizyty technik elektroradiolog. W trakcie trwania procedury i urochomienia promieniowania pacjent nie może sie poruszyc, następnie zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania