ZDJĘCIE CZASZKI W 4 PROJEKCJACH

RTG czaszki w 4 projekcjach jest wykonywane stosunkowo rzadko, gdy uraz czaszki jest obszerny wówczas badanie RTG ustępuje miejsca TK - tomografii komputerowej, która jes dokładniejsza, gdyż obraży które otrzymuje lekarz są trójwymiarowe, a nie jak w przypadku RTG - dwupłaszczyznowe. W dniu badania pacjent musi pamiętać o tym, aby wziąć ze sobą skierowanie od lekarza, na którego podstawie zostanie wykonane zdjęcie

Wskazania do wykonania

Badanie to jest przydatne w przypadku oceny oczodołów oraz twarzoczaszki. Wskazaniami do badania mogą być podejrzenia nowotworów, różnego pochodzenia anomalie anatomiczne, urazy bądź ciała obce jak również podejrzenie wad wrodzonych.

Na czym polega badanie?

Do badania czaszki nie jest potrzebne specjalne przygotowanie, pacjent zostaje poproszony o usunięcie elementów metalicznych z obrębu badanego obiektu, które mogłyby utrudniać ocenę zdjęcia i rzutować się jako tzw. artefakty (są to: min. kolczyki, protezy, wsuwki). Badanie jest bezbolesne i szybkie. Badanie składa się z wykonania 4 zdjęć w pozycjach tzw. AP, PA oraz bocznych. Wszystkie zdjęcia wykonuje się na stojąco, lub leżąco, a jest to zależne od stanu pacjenta, wówczas technik elektroradiolog poinformuje osobę badaną o pozycji w jakiej będzie się znajdować. Poproszona jest o to, aby się nie ruszała - aby uniknąć artefaktów z powodu poruszenia a co za tym idzie – powtórzenia zdjęcia. Następnie pacjent zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik. Warto, aby osoba badana, po tym, jak otrzyma informację zwrotną na temat swojego stanu zdrowia umówiła się również na wizytę do specjalisty, od którego dostała skierowanie na dane badanie, dzięki opisowi, lekarz, będzie mógł wdrożyć leczenie, bądź skierować pacjenta do odpowiedniej placówki.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania