ZDJĘCIE CZASZKI PA I BOCZNE

Badanie radiologiczne czaszki jest wykonywane głównie w celu oceny struktur kostnych. Jest ono szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne. Na takie badanie może skierować tylko lekarz, gdy uzna, że istnieje taka potrzeba medyczna.W dniu badania pacjent musi pamiętaćo tym, aby wziąć ze sobą skierowanie od lekarza, na którego podstawie zostanie wykonane zdjęcie

Wskazania do wykonania

Głównym wskazaniem, sa urazy kostne w obrębie caszki. Badanie będzie również pomocne przy: ocenie ewentualnych zwapnień wewnątrzmózgowych np. w szyszynce, uwidocznienie ciała obcego np. metalu, poderzeniu wad wrodzonych takich jak: zespół Turnera (charakteryzujący się niedorozwojem żuchwy, szerokim rozstawem gałek ocznych), podejrzenie wad rozwojowych rozszczep podniebienia, czy też potylicy). Ocenie podlegają również stan kośćca - zniszczenia kostne np. chrzęstniaki, gruczolaki przysadki mózgowej) Badanie może być również zlecone w celu ustalenia przyczyny pochodzenia bulów głowy.

Na czym polega badanie?

Do badania czaszki nie jest potrzebne specjalne przygotowanie, pacjent zostaje poproszony o usunięcie elementów metalicznych z obrębu badanego obiektu, które mogłyby utrudniać ocenę zdjęcia i rzutować się jako tzw. artefakty (są to: min. kolczyki, protezy, wsuwki). Badanie jest bezbolesne, nie trwa ono długo bo ok. 5 minut. Badanie wykonywane jest na stojąco bądź leżąco. w dwóch pozycjach: przodem do ścianki, oparty jest nos i czoło,oraz druga pozycja boczna, w przypadku której pcjent jest oparty lewym bądź prawym bokiem czaszki do ścianki. Następnie pacjent zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik. Warto, aby osoba badana, po tym, jak otrzyma informację zwrotną na temat swojego stanu zdrowia umówiła się również na wizytę do specjalisty, od którego dostała skierowanie na dane badanie. Dzięki opisowi, lekarz będzie mógł wdrożyć leczenie, bądź skierować pacjenta do odpowiedniej placówki.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania