ZDJĘCIE CELOWE SIODEŁKA TURECKIEGO

RTG siodełka tureckiego nie jest często wykonywaną procedurą, ze wzgldu, że znajduje się ono wewnątrz czaszki, badaniem, którym z reguły zleca lekarz jest TK - tomografia komputerowa. Jest ona trójwymiarowa i dostarcza szczegółowych informacji na temat tego, w jakim stanie jest siodełko tureckie. Warto pamiętać, że każde badanie z użyciem promieniowania jest wykonywane na podstawie skierowania od lekarza.

Wskazania do wykonania

Wskazaniem do badania może być podejrzenie zmian budowy i krztałtu siodełka tureckiego, gdyż może to skutkowaćuciskien na przysadkę mózgową, a co za tym idzie - upośledzenie wytwarzania hormonów

Na czym polega badanie?

Do badania RTG siodełka tureckiego, nie potrzeba specjalnego przygotowania, pacjent musi pamiętać o tym, aby wziąć ze sobą skierowanie,na którego podstawie będzie wyonywane zdjęcie. Technik elektroradiolog wytłumaczy krok po kroku na czym będzie polegać badanie, a następnie ułoży pacjenta w odpowiedni sposób. Procedura jest wykonywana w pozycji stojącej przy ściance. Osoba badana poproszona jest o to, aby się nie ruszała. Następnie pacjent zostaje poinformowany o okresie oczekiwania na wynik, który składa się z płytki CD oraz opisu wykonanego przez lekarza radiologa. Warto, aby osoba badana, po tym, jak otrzyma informację zwrotną na temat swojego stanu zdrowia umówiła się również na wizytę do specjalisty, od którego dostała skierowanie na dane badanie, dzięki opisowi, lekarz, będzie mógł wdrożyć leczenie, bądź skierować pacjenta do odpowiedniej placówki.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania