USG WĘZŁÓW CHŁONNYCH

Ultrasonografia węzłów chłonnych jest jednym z najdokładniejszych i najczęściej stosowanych badań, które pozwalają na wykrycie zmian zachodzących w obszarze węzłów chłonnych. Zwykle wykonuje się badanie węzłów pachowych, szyjnych, wewnątrzbrzusznych oraz pachwinowych. Podczas USG bada się zarówno węzły leżące blisko pod skórą, jak i te położone głębiej, dzięki czemu można przeprowadzić dokładną diagnostykę.

Wskazania do wykonania

Wskazaniem do wykonania USG węzłów chłonnych jest ich powiększenie. Badanie to, powinno się wykonać również wtedy, jeżeli u pacjenta stwierdzi się bolesność obszarów otaczających węzły chłonne. Wskazaniem do badania są również zmiany występujące na skórze pokrywającej węzły chłonne.

Na czym polega badanie?

USG węzłów chłonnych polega na tym, że na badany obszar ciała pacjenta nakłada się specjalny żel, który jest niezbędny aby wykonać badanie ultrasonograficzne. Badanie polega na przesuwaniu po ciele pacjenta głowicy ultrasonograficznej, dzięki czemu możliwe jest obejrzenie narządów wewnętrznych, w tym między innymi węzłów chłonnych. Po badaniu pacjent dostaje ręcznik lub ligninę, za pomocą której może usunąć pozostały po badaniu żel. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne. USG węzłów chłonnych trwa około 20 minut.

Przygotowanie do badania

Badanie USG węzłów chłonnych nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak zabrać ze sobą dokumentację medyczną i ubrać się w sposób, który umożliwi łatwe odsłonięcie badanych węzłów chłonnych.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania