USG ginekologiczne jest badaniem wykonywanym przez specjalistów ginekologii i położnictwa zarówno w ciąży, jak i bez ciąży, celem oceny narządów rodnych oraz wykrycia wielu ewentualnych patologii, w tym także schorzeń nowotworowych narządów rodnych.
USG ginekologiczne obejmuje badania:
- USG przezpochwowe
- USG piersi
- USG prenatalne, które jest wykonywane w ciąży.
Badanie to pozwala wykryć wiele patologii już na wczesnym etapie, w którym inne objawy są niezauważalne. Optymalnym czasem na wykonanie badania jest okres pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu.
Wskazaniem do wykonania USG ginekologicznego są m. in.:
- nieprawidłowa budow kości miednicy
- nieprawidłowa budowa mięśni miednicy
- nieprawidłowa budowy tkanek naczyń krwionośnych miednicy
- wady anatomiczne w obrębie narządów płciowych
- zmiany nowotworowe narządów płciowych
- diagnostyka chorób jajników
- nieprawidłowej grubości endometrium
- torbiele występujące na narządach płciowych
- wystąpienia ciąży pozamacicznej
- nieprawidłowa lokacja wkładek wewnątrzmacicznych.
USG ginekologiczne przeprowadza lekarz ginekolog. Podczas badania pacjentka może przyjąć pozycję leżącą na kozetce (czasami wskazane jest podłożenie czegoś pod krzyż, aby unieść miednicę) lub też konieczne może być położenie się na fotelu ginekologicznym.W czasie tego badania wymagane jest wprowadzenie do pochwy specjalnej głowicy USG, która jest wyprofilowana, dzięki czemu ułatwia przeprowadzenie badania ginekologicznego. Głowica na chwilę przed badaniem pokrywana jest specjalną, przypominającą prezerwatywę otoczką, na którą nakładany jest specjalny żel ułatwiający wprowadzenie głowicy i poprawia jakość otrzymanego na monitorze obrazu. Dzięki lokalizacji sondy można ocenić stan narządów wewnętrznych.
Badanie to nie jest bolesne, jednak podczas jego przeprowadzania możemy odczuwać niewielki dyskomfort.
USG ginekologiczne nie wymaga specjalnego przygotowania, natomiast z racji rodzaju badania, warto zadbać o właściwą higienę miejsc intymnych i opróżnienie pęcherza.
Specjalmed
Wyszukiwarka