USG GINEKOLOGICZNE

Ginekologiczne badanie USG ocenia stan narządów rodnych, szyjkę i trzon macicy, jajniki, kondycję błony śluzowej jamy macicy i zatokę Douglasa. Lekarz może też zlecić jego wykonanie u kobiet w ciąży, po porodzie, a także w różnych celach diagnostycznych lub kontrolnych.

Wskazania do wykonania

Wykonanie USG ginekologicznego zaleca się w przypadku wystąpienia
objawów nieznanego pochodzenia, jak:
- niezwiązane z okresem krwawienie z pochwy,
- nagłe i niespodziewane bóle okolicy podbrzusza,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- nasilające się bóle menstruacyjne,
- nadmiernie obfite miesiączki,
- zanik krwawienia miesiączkowego,
- niemożność zajścia w ciążę,
- niemożności donoszenia ciąży,
- nieznanego pochodzenia torbiele na jajnikach,

Na czym polega badanie?

Badanie USG ginekologiczne jest nieinwazyjne i bezbolesne. W jego trakcie aparat ultrasonograficzny emituje fale ultradźwiękowe, dzięki którym odtwarzany jest obraz 2-, 3- lub 4-wymiarowy, szczegółowo przedstawiający budowę narządów rozrodczych kobiety. Pozwala to na precyzyjną ocenę takich właściwości poszczególnych narządów jak: powierzchnia, rozmiar, kształt, wnętrze, położenie oraz potencjalne nieprawidłowości. USG ginekologiczne przeprowadzane jest za pomocą sondy wprowadzanej przez pochwę. Sonda nakrywana jest jednorazową nakładką oraz pokrywana żelem o charakterze lubrykantu, umożliwiającym wprowadzenie jej do pochwy.

Przygotowanie do badania

Zaleca się, by na wykonanie badania USG ginekologicznego, wybrać dzień wypadający tuż po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Optymalny czas wykonania badania to 5–10 dni po zaprzestaniu krwawienia. . W przypadku kobiet w wieku pomenopauzalnym termin badania jest dowolny, chyba że pacjentka suplementuje hormony płciowe (HRT). W takiej sytuacji powinna odczekać 6–10 dni od przyjęcia ostatniej tabletki. Przestrzegać higieny osobistej.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania