UROFLOWMETRIA

Badanie uroflowmetryczne inaczej nazywamy cewkowym badaniem moczu. Celem uroflowmetrii jest ocena fizjologii mięśni odpowiedzialnych za oddawanie moczu, jak również diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości w koordynacji pomiędzy zwieraczem cewki a wypieraczem pęcherza.

Wskazania do wykonania

Wskazanie do wykonania badania mogą byc m. in.:
- częstomocz
- problemy z opróżnianiem pęcherza
- nietrzymanie moczu
- nagłe parcie na mocz
- zaleganie moczu w pęcherzu
- trudności w rozpoczęcu oddawania moczu

Na czym polega badanie?

Badanie powinno być wykonywane w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Pacjentowi należy zapewnić intymność, spokój oraz wygodę. Pomiar jest przeprowadzany bez obecności personelu, a samo badanie trwa maksymalnie 10-15 minut.
Badanie to polega na oddaniu moczu do specjalnego pojemnika (uroflowmetru), któy wyglądem przypomina toaletę. Poczas badania oceniana jest szybkość oddawania moczu, ilość moczu oddanego w czasie sekundy oraz całkowita objętość oddanego moczu.
Po opróżnieniu pęcherza lekarz dodatkowo wykonuje badanie USG, które pozwala ocenić ilość moczu pozostałego w pęcherzu.

Przygotowanie do badania

Na 2 do 4 godzin przed planowanym badaniem należy powstrzymać się od oddawania moczu i pić płyny w normalnej ilości. Do prawidłowego przeprowadzenia badania niezbędna jest odpowiednia ilość oddanego moczu. Za optymalną objętość moczu uważa się od 150 do 500 mililitrów, pęcherz jednak nie powinien być przepełniony, ponieważ może to zaburzyć wynik badania.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania