STOMATOLOGIA DZIECIĘCA (niespecjalistyczna)

Stomatologia dziecięca zajmuje się profilaktyką i leczeniem najmłodszych pacjentów.

Wskazania do wykonania

Do gabinetu rodzić powinien przyjść z maluchem wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka. Zalecane jest przychodzić z dzieckiem nim zacznie boleć ząb, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać je do zabiegów w obrębie jamy ustnej. Konieczne są regularne wizyty kontrolne, ponieważ ważne jest leczenie próchnicy w jak najwcześniej wykrytym stadium. Zapobiegają one chorobą miazgi, jak również do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, co prowadzi do powstawania wad zgryzu.

Na czym polega badanie?

Wizyta adaptacyjna jest bardzo ważna w leczeniu małych pacjentów. Polega na zapoznaniu się dziecka z lekarzem, narzędziami używanymi w trakcie leczenia oraz gabinetem. Dziecko może pobawić się na fotelu z lekarzem lub asystentką, dzięki temu ma pozytywne wspomnienia i przekonuje się, że wizyta w gabinecie to nic złego.
Ważne są również zabiegi profilaktyczne tj. lakowanie zębów stałych czy lakierowanie, które zapobiegają powstawaniu próchnicy.

Przygotowanie do badania

Nie wymaga on od pacjenta szczególnego przygotowania, należy jednak zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. W niektórych przypadkach według zaleceń dziecko może zostać skierowane na zdjęcia rentgenowskie.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania