Skleroterapia jest niechirurgiczną metodą leczenia niewydolności żylnej. Jednym z objawów jest uczucie ciężkości nóg i obecność żylaków.
Wskazaniem do skleroterapi żylaków są:
- niegojące się owrzodzenia żylne w których leczenie chirurgiczne (ze względu na otwarte rany) wiąże się z dużym ryzykiem powikłań infekcyjnych
- osoby, które zmagają się na codzień z żylakami siatkowatymi, pajączkami, niewydolnymi żyłami odpiszczelowymi, żylakami nawrotowymi itp.
Lekarz wprowadza do objętej stanem chorobowym żyły, specjalny środek za pomocą bardzo cienkiej igły. Skutkiem tego jest wywołanie stanu zapalnego, który predysponuje do powstania skrzepliny, która z kolei z czasem włóknieje, a w efekcie dochodzi do obliteracji, czyli zamknięcia światła naczynia. W naczyniu nie ma już ciśnienia krwi, co sprawia, że żylaki znikają.
Czas wchłaniania się żylaków po zabiegu zależy od indywidualnego organizmu każdego pacjenta.Koniecznością po zabiegu jest noszenia akcesoriów uciskowych.
Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o skłonności do uczuleń i krwawień i aktualnie przyjmowanych lekach, aby zapobieć jakimkolwiek powikłaniom podczas zabiegu.
Wyszukiwarka