PLASTYKA TKANEM MIĘKKICH Z PRZESZCZEPEM FGG/CTG

Plastyka tkanek miękkich CTG (Connective Tissue Graft) to przeszczep podnabłonkowej tkanki miękkiej powiększający grubość i szerokość dziąsła. Natomiast FGG (FREE GINGIVAL GRAFT) to kolejna metoda polegająca na przeszczepie pełnej grubości, pobranym z podniebienia Pacjenta w postaci “ łatki” zostaje ufiksowany w miejscu biorczym, tworząc strefę dziąsła zrogowaciałego.

Wskazania do wykonania

Zabieg wskazany jest w przypadkach niedoboru tkanki dziąsła, czy to na grubość, czy wysokość. Jest to o tyle ważne, ponieważ recesja może prowadzić do poważniejszych schorzeń.

Na czym polega badanie?

Zabieg CTG polegana iż warstwiamy dziąsło, czyli przygotowujemy miejsce biorcze, a następnie pobieramy przeszczep z podniebienia. W kolejnym etapie wszywamy go w przygotowane wcześniej miejsce i przykrywamy płatem dziąsłowym. Zbieg FGG polega na pobraniu wycinka z błony śluzowej podniebienia twardego i jest stosowany w sytuacjach, gdy wokół zęba dotkniętego recesją brakuje strefy dziąsła rogowaciejącego, niezbędnego w wytworzeniu prawidłowego przyczepu dziąsła do zęba oraz zapewniającego właściwą odporność tkanek przyzębia na urazy mechanicznie, występujące np. podczas żucia pokarmów czy szczotkowania zębów.

Przygotowanie do badania

Należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, a także instruktaż. Ograniczyć jedzenie i picie do paru godzin przed zabiegiem. Należy równiez w wielu przypadkach będzie możliwa konieczność odstawienia niektórych leków lub przyniesienia odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego w przypadku chorób przewlekłych.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania