KTG

KTG płodu, a dokładnie kardiotokografia jest nieinwazyjnym badaniem, które umożliwia monitorowanie pracy serca płodu oraz rejestrację czynności skurczowej mięśnia macicy. Możliwe jest także zaobserwowanie reakcji dziecka na pojawiające się skurcze. Wynik przedstawiany jest w formie wykresu. Jest to podstawowe badanie wykonywane w trakcie ciąży.

Wskazania do wykonania

Wskazania do badania KTG:
- obciążony wywiad położniczy
- ciąża po terminie
- hipotrofia płodu
- nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek u matki
- krwawienia z dróg rodnych
- konflikt serologiczny
- słabsze odczuwanie ruchów płodu przez matkę
- urazy brzucha.

Na czym polega badanie?

Badanie KTG polega na umieszczeniu na brzuchu dwóch sond. Oba urządzenia są podłączone do monitora. Jeden czujnik rejestruje czynność skurczową macicy, w drugim umieszczona jest sonda ultrasonograficzna, która odbiera i mierzy tętno płodu. Jednocześnie na specjalnym papierze drukowany jest wykres – wynik KTG płodu.

Przygotowanie do badania

Na zapis KTG najlepiej przyjść ubranym w spodnie i koszulkę. Przede wszystkim na badanie KTG warto przyjść najedzonym. Miarodajne zapisy KTG powstają około 1-2 godziny po posiłku. Głód skutkuje ospałością lub przeciwnie – nerwowością u malucha. Zabrać butelke z wodą i (mamy, które nie cierpią na cukrzycę) słodkiego cukierka, który w razie potrzeby może pomóc „obudzić” malucha.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania