KRIOTERAPIA MIEJSCOWA CIEKŁYM AZOTEM

Krioterapia inaczej leczenie zimnem to zabieg polegajacy na poddaniu pacjenta krotkotrwalemu dzialaniu niskiej temperatury w zakresie od minus 110 d o minus 180 stopniCelcjusza. W przypadku krioterapii miejscowej następuje oziębienie określonego fragmentu ciała który został objęty procesem chorobowym.

Wskazania do wykonania

reumatoidalne zapalenie stawów,
zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
schorzenia zwyrodnieniowe stawów,
dyskopatie,
zwichnięcia, skręcenia, złamania,
zapalenia okołostawowe,
zespół kręgosłupa szyjnego,
choroby reumatyczne,
przykurcze mięśniowe i stawowe,
dolegliwości związane z mikrourazami,
naderwanie przyczepów ścięgien i więzadeł np. zespół łokcia tenisisty,
przewlekłe zespoły bólowe i przeciążeniowe

Na czym polega badanie?

Zabieg krioterapii miejscowej może mieć charakter długotrwały, przerywany (kilka kilkuminutowych aplikacji z przerwami) lub krótkotrwały (od 30 sekund do paru minut).W przypadku krioterapii miejscowej należy pamiętać, żeby podczas zabiegu skóra była osuszona. Fizjoterapeuta powinien obserwować miejsce zabiegu i wykonywać okrężne ruchy końcówką dyszy by nie kumulować strumienia zimnego powietrza w jednym punkcie. Dla zwiększenia efektywności leczenia, zabieg może być wykonywany kilkukrotnie w ciągu dnia z zachowaniem kilkugodzinnych przerw.

Przygotowanie do badania

Zabieg powinien być wykonywany w obecności fizjoterapeuty ponieważ każdy z pacjentów ma indywidualną wrażliwość na zimno. W przypadkach takich jak zblednięcie, zasinienie, dyskomfort lub pieczenie zabieg należy natychmiastowo przerwać ponieważ dalsze oziębianie może skutkować odmrożeniem.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania