Krioterapia, czyli leczenie zimnem, jest zabiegiem wśród osób zmagających się z dolegliwościami bólowymi, stanem zapalnym oraz obrzękami. Tego typu rozwiązanie umożliwia pobudzenie naturalnych reakcji organizmu, a co za tym idzie – przywrócenie równowagi w ciele pacjenta.
W kwestii leczenia różnorodnych schorzeń możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje krioterapii – miejscową oraz ogólną. Typy zabiegu są dostosowane do dolegliwości pacjenta. Usuwanie zmian skórnych to kolejne zastosowanie krioterapii. Zamrożenie tkanki powoduje jej uszkodzenie oraz martwicę. Dzięki temu można usuwać takie zmiany jak brodawki skórne, włókniaki lub naczyniaki.
Wskazaniem do krioterapii są:
- zapalenia stawów – reaktywne, reumatoidalne
- zapalenia okołostawowe ścięgien
- choroby reumatyczne tkanek miękkich
- stany pourazowe
- zwichnięcia
- uszkodzenia stawu kolanowego
- choroby neurologiczne – choroba Parkinsona, rozsiane zapalenie mózgu
- stwardnienie rozsiane
- zespół bólowy kręgosłupa
- przewlekły ból ciała
- depresja
- przewlekłe zmęczenie
- profilaktyka osteoporozy
- brodawki skórne.
Zabieg określa 2 formy:
- nawiewu na określoną część ciała oziębionego powietrza o temperaturze –25ºC, dwutlenku węgla (–70ºC), azotu (–176ºC),
przyłożenia do danej części ciała aplikatora, który jest źródłem niskiej temperatury.
Krioterapia ogólna jest przeprowadzana z wykorzystaniem specjalnej komory – niewielkiego pomieszczenia lub tuby, która przykrywa ciało pacjenta. Zabiegi trwają do 3 minut i wykorzystuje się w nich temperatury niższe od –100°C. Zabieg ten określa się inaczej kriostymulacją.
Przygotowując się do zabiegu krioterapii, zaleca się mieć ze sobą strój kąpielowy wykonany z naturalnych materiałów, ciepłe skarpety, rękawiczki oraz czapkę. Nie można mieć ze sobą żadnej wykonanej z metalu biżuterii. Zakaz bezpośredniowego mycia się przed zabiegiem, smarowania maścią czy olejkiem. W dzień wykonania zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z używek.
Specjalmed
Wyszukiwarka