KONSULTACJA UROLOGICZNA

Urologia jest gałęzią chirurgii, która zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego. Układ ten odpowiada przede wszystkim za pozbywanie się z organizmu wody oraz zbędnych substancji poprzez produkcję i wydalanie moczu.

Wskazania do wykonania

Konsultacja u urologa jest wskazana w przypadku pojawienia się następujących objawów: krwiomocz (występowanie krwi w moczu), problemy z oddawaniem moczu, częstomocz (częste oddawanie moczu), ból w podbrzuszu lub okolicach narządów moczowo-płciowych, ból w trakcie oddawania moczu, pieczenie cewki moczowej przy oddawaniu moczu.

Na czym polega badanie?

Od tego, z jakim problemem zgłosimy się do urologa, zależy badanie. Jeśli dokucza na przykład ból w jądrze, konieczne będzie badanie obu jąder. Przy problemach z prostatą niezbędne będzie badanie per rectum (PR), czyli przez odbyt. Polega na zbadaniu palcem końcowego odcinka jelita grubego. Aby ułatwić badanie i zmniejszyć dyskomfort pacjenta urolog aplikuje na palec odpowiedni żel, zwiększający poślizg. Badanie nie należy do przyjemnych, jednak trwa tylko chwilę, a dzięki niemu urolog jest w stanie zbadać stan prostaty. U kobiet badanie u urologa polega na badaniu palpacyjnym podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej, okolic lędźwiowych. Urolog wykonuje również USG z wypełnionym pęcherzem.

Przygotowanie do badania

Na wizytę u urologa warto wziąć spis przyjmowanych leków oraz wyniki badań krwi i moczu, jeśli były przeprowadzone w ostatnim czasie. Jeśli wizyta odbywa się z powodu konkretnych dolegliwości, najlepiej wykonać badania w okresie ich występowania. Przed wizytą należy zadbać o higienę.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania