KONSULTACJA REUMATOLOGICZNA

Reumatolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń reumatycznych, kości stawów i chorób zapalnych tkanki łącznej. W obszarze leczenia lekarza reumatologa znajdują się takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zwyrodnienie stawów, osteoporoza, dna moczanowa, sarkoidoza, fibromialgia, toczeń rumieniowaty układowy czy gorączka reumatyczna.

Wskazania do wykonania

Wizyta u reumatologa polega na przeprowadzeniu badania przedmiotowego i podmiotowego, a także badania czynnościowego układu ruchu i tkanki łącznej. Lekarz specjalista wykonuje także punkcje, blokady, iniekcje, a gdy jest konieczność to kieruje na zabiegi chirurgiczne. Reumatolog ma kompetencje do zlecenia badań laboratoryjnym, a także skierowania na rehabilitację lub leczenie sanatoryjne. W jego obszarze zainteresowań jest także przygotowanie dokumentacji do celów ubezpieczeniowych dla lekarzy orzeczników NFZ.

Na czym polega badanie?

Wizyta u reumatologa to proces składający się z kilku istotnych etapów, mających na celu dokładną ocenę Twojego stanu zdrowia. Po zebraniu informacji reumatolog przeprowadzi dokładne badanie fizyczne. Na tym etapie specjalista koncentruje się na ocenie stawów, mięśni oraz innych struktur, które mogą być związane z doświadczanymi przez Ciebie dolegliwościami. Jeśli masz wyniki wcześniejszych badań, reumatolog dokładnie przeanalizuje je w kontekście aktualnej sytuacji zdrowotnej. Na tej podstawie może zlecić badania dodatkowe.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie się do wizyty u reumatologa jest kluczowe dla zapewnienia efektywnej i precyzyjnej oceny Twojego stanu zdrowia. Przede wszystkim zadbaj o usystematyzowanie szczegółowych informacji o objawach, ich nasileniu i ewentualnych czynnikach wywołujących. Przygotuj także listę aktualnie przyjmowanych leków, w tym suplementów diety. Wybierając się na wizytę, ubierz się w sposób umożliwiający łatwy dostęp do obszarów, które mogą być przedmiotem badania, takich jak stawy. Jeśli masz wcześniejsze wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie czy rezonansu magnetycznego, przynieś je ze sobą, aby dostarczyć reumatologowi pełniejszy obraz twojego stanu zdrowia.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania