KONSULTACJA LARYNGOLOGICZNA

Poradnia otolaryngologiczna, zwana także poradnią laryngologiczną lub popularnie „ucho, gardło, nos” specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób związanych z układem słuchowo-równowagowym, nosowo-gardłowym i krtaniowym. W poradni tej można skorzystać z porady lekarskiej, przeprowadzić badania diagnostyczne i wykonać zabiegi związane z tymi obszarami.

Wskazania do wykonania

Na wizytę u laryngologa powinieneś się udać, jeśli między innymi doskwiera Ci ból gardła, krwawienie z nosa lub uporczywy katar, oddychasz wyłącznie przez usta lub masz zawroty głowy. Konsultacja laryngologiczna jest konieczna, kiedy wyczujesz na szyi lub głowie guzy, nie możesz utrzymać równowagi, a także w sytuacji, gdy pojawiają się niepokojące szumy w uszach. Skonsultowanie się ze specjalistą zaleca się też osobom, które głośno chrapią. Pojawienie się dziwnej wydzieliny w uszach również powinno skłonić Cię do wizyty u specjalisty.

Na czym polega badanie?

Badania laryngologiczne obejmują szerokie spektrum badań wykonywanych do oceny budowy narządów leczonych przez laryngologów m.in. nosa, gardła, krtani, jak również oceny ich funkcji. Są to np. Wziernikowanie ucha (otoskopia), badanie słuchu, badanie za pomocą mowy, badanie audiometryczne, badanie nosa i zatok przynosowych, badanie przewodu nosa, wziernikowanie nosa, wziernikowanie nosogardła, badanie krtani i szyi.

Przygotowanie do badania

Do badania nie musisz się przygotowywać. Zaleca się jednak, aby przed badaniem nosa, gardła i krtani pozostać na czczo przez około 2h. Badanie zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania