Konsultacja kardiologiczna to wizyta u kardiologa, specjalisty zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem i profilaktyką chorób serca i układu krążenia.
Konsultacja kardiologiczna jest szczególnie ważna dla osób po zawale serca, z chorobą niedokrwienną serca, po angioplastyce wieńcowej, po przeszczepie serca oraz z niewydolnością serca
Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji kardiologicznej:
- ból, ucisk lub duszności w klatce piersiowej
- obrzęki twarzy i kończyn
- częste uczucie uderzenia krwi do głowy
- omdlenia, zasłabnięcia, zawroty głowy
- zmiany w rytmie serca
- nadciśnienie tętnicze.
W trakcie konsultacji kardiologicznej lekarz dokładnie ocenia stan kliniczny pacjenta, dobierając optymalne leczenie farmakologiczne i programując wszczepione urządzenia (np. stymulator serca). Pacjent otrzymuje indywidualny plan rehabilitacji, który obejmuje ćwiczenia fizyczne na różnych etapach rekonwalescencji. Pacjent i jego rodzina uczą się modyfikacji stylu życia, aby poprawić jakość życia i zapobiec dalszemu rozwojowi schorzeń sercowo-naczyniowych. Można otrzymać również wsparcie psychospołeczne, pacjent może liczyć na specjalistyczną pomoc i wsparcie emocjonalne.
Przed pierwszą wizytą u kardiologa warto przygotować:
- dokumentację medyczną; wyniki badań ogólnych (morfologia i mocz) oraz wyniki badań specjalistycznych, jeśli były wykonywane w ostatnim czasie
- aktualne badanie EKG: W razie potrzeby można wykonać je bezpośrednio przed wizytą
- listę przyjmowanych leków, zarówno tych na receptę, jak i bez
- w trakcie wizyty poinformuj lekarza o wszelkich niepokojących objawach
- lekarz może zapytać o występowanie chorób serca w rodzinie oraz o prowadzony tryb życia, stres, dieta czy aktywność fizyczna.
Specjalmed
Wyszukiwarka