KONSULTACJA ALERGOLOGICZNA

Poradnia alergologiczna to placówka medyczna, w której pacjenci mogą uzyskać pomoc w związku z alergiami. Alergologowie są wyspecjalizowani w rozpoznawaniu i leczeniu chorób wywołanych przez alergeny.

Wskazania do wykonania

Wizyta u alergologa jest wskazana w przypadkach:
- występowania objawów alergicznych, takich jak kichanie, wodnisty katar, świąd oczu, duszności, wysypka czy bóle brzucha po spożyciu określonych produktów
- konieczności specjalistycznej diagnostyki, zwłaszcza testów skórnych
- współistnienia wielu chorób alergicznych o istotnym nasileniu.
- obecności przewlekłego ciężkiego lub nieodpowiadającego na terapię alergicznego nieżytu nosa.
- kwalifikacji i prowadzenia immunoterapii

Na czym polega badanie?

Alergolog przeprowadza testy diagnozujące alergię, takie jak testy skórne, które wykorzystują roztwory uczulających alergenów. Wartościowym badaniem jest również oznaczenie we krwi miana swoistych IgE skierowanych przeciwko określonym alergenom. Następnie lekarz zleca odpowiednie postępowanie, w tym unikanie uczulających alergenów i leczenie farmakologiczne w tym immunoterapię.

Przygotowanie do badania

Przed wizytą w poradni alergologicznej warto przygotować:
- dokumentację medyczną taką jak wyniki badań czy wypisy ze szpitala.
- wywiad chorobowy; lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, aby dowiedzieć się więcej o Twoich objawach alergii. Będzie pytał o rodzaj objawów, ich częstotliwość i ewentualne czynniki wywołujące.
Przed pierwszą wizytą u alergologa zazwyczaj nie trzeba wykonywać dodatkowych, specjalistycznych badań. To lekarz zdecyduje o kierunku diagnostyki i koniecznych do wykonania badaniach

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania