Próba tężyczkowa, znana również jako próba ischemiczna, jest jednym z elementów badania EMG (elektromiografii). Pozwala na diagnozowanie tężyczki, która jest schorzeniem mięśni.
Wskazania do wykonania:
- bóle głowy
- bezsenność
- drżenie mięśni kończyn
- skurcze mięśni
- drętwienie i mrowienie kończyn
- skurcze mięśni
- niepokój, zaburzenie koncentracji, stany lękowe.
Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Na ramieniu pacjenta zakładana jest opaska uciskowa, a na nadgarstku – opaska uziemiająca. Elektroda igłowa umieszczana jest między kciukiem a palcem wskazującym poprzez krótkie nakłucie (nie jest to forma zastrzyku). Dzięki elektrodzie rejestrowane są potencjały charakterystyczne dla tężyczki. Przez 10 minut opaska uciskowa jest napompowana (pacjent odczuwa odrętwienie ręki), a w ostatnich 2 minutach pacjent się hiperwentyluje (głębokie wdechy i wydechy).
Po zwolnieniu ucisku obserwowane i rejestrowane są potencjały wieloiglicowe charakterystyczne dla tężyczki. Po 5 minutach obserwacji elektroda zostaje usunięta.
Przed badaniem pacjent powinien odstawić przyjmowanie magnezu, wapnia i witaminy D (na minimum kilka dni). Na skórę w obszarze, który ma być badany, nie wolno nakładac kremów, maści, emulsji, balsamów ani olejków.
Specjalmed
Wyszukiwarka