EMG - PRÓBA ISCHEMICNA TĘŻYCZKOWA + IGŁA

Próba tężyczkowa, znana również jako próba ischemiczna, jest jednym z elementów badania EMG (elektromiografii). Pozwala na diagnozowanie tężyczki, która jest schorzeniem mięśni.

Wskazania do wykonania

Wskazania do wykonania:
- bóle głowy
- bezsenność
- drżenie mięśni kończyn
- skurcze mięśni
- drętwienie i mrowienie kończyn
- skurcze mięśni
- niepokój, zaburzenie koncentracji, stany lękowe.

Na czym polega badanie?

Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Na ramieniu pacjenta zakładana jest opaska uciskowa, a na nadgarstku – opaska uziemiająca. Elektroda igłowa umieszczana jest między kciukiem a palcem wskazującym poprzez krótkie nakłucie (nie jest to forma zastrzyku). Dzięki elektrodzie rejestrowane są potencjały charakterystyczne dla tężyczki. Przez 10 minut opaska uciskowa jest napompowana (pacjent odczuwa odrętwienie ręki), a w ostatnich 2 minutach pacjent się hiperwentyluje (głębokie wdechy i wydechy).
Po zwolnieniu ucisku obserwowane i rejestrowane są potencjały wieloiglicowe charakterystyczne dla tężyczki. Po 5 minutach obserwacji elektroda zostaje usunięta.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem pacjent powinien odstawić przyjmowanie magnezu, wapnia i witaminy D (na minimum kilka dni). Na skórę w obszarze, który ma być badany, nie wolno nakładac kremów, maści, emulsji, balsamów ani olejków.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania