EKG WYSIŁKOWE

EKG wysiłkowe to badanie, które służy do kontroli ciśnienia krwi oraz oceny wydolności układu krążenia u osoby, która zostaje poddana wysiłkowi fizycznemu.

Wskazania do wykonania

EKG wysiłkowe zlecane jest w sytuacjach, gdy istnieje potrzeba oceny wydolności układu krążenia oraz gdy w EKG spoczynkowym pojawiły się zmiany. Celem badania EKG wysiłkowego jest dalsza diagnostyka dolegliwości, które pojawiają się w klatce piersiowej, zaburzeń rytmu serca, kwalifikacja do koronografii. Próbę wysiłkową podejmuje się także w celu kwalifikacji pacjenta pacjenta do rehabilitacji.

Na czym polega badanie?

Na klatce piersiowej umieszane są elektrody, które połączone są z urządzeniem rejestrującym zapis. Równolegle na ręce zakładany jest mankiet aparatu do ciągłego mierzenia ciśnienia tętniczego. Próba wysiłkowa przeprowadzana jest na bieżni lub rowerze stacjonarnym.

Przygotowanie do badania

Badanie powinno odbyć się 3 godziny po lekkim posiłku. Na około 6 godzin przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego, nie pić mocnej kawy, herbaty czy napojów energetyzujących oraz nie palić tytoniu. Na wizytę należy przyjść w wygodnym, sportowym stroju.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania