ĆWICZENIA CZYNNE W ODCIĄŻENIU I W ODCIĄŻENIU Z OPOREM

Ćwiczenia czynne w odciążeniu polegają na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń przez pacjenta w warunkach zmniejszenia lub nawet zniesienia działania siły ciążenia na daną część ciała, w możliwie największym, bezbolesnym zakresie ruchu.W celu uzyskania odciążenia najczęściej stosuje się w terapii systemy podwieszania bloczkowego.

Wskazania do wykonania

Ćwiczenia czynne w odciążeniu zaleca się :
-po długotrwałym unieruchomieniu w rehabilitacji pourazowej (gips, szyna),
-przy braku zrostu kostnego,w przypadku porażenia lub osłabienia grup mięśniowych
-chorobach przewlekłych układu ruchu ograniczających ruchomość (RZS, gościec, reumatyzm)
- w stanach zwyrodnieniowych stawów

Na czym polega badanie?

Ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem, to grupa ćwiczeń, która spełnia podstawowe założenia ćwiczeń czynnych w odciążeniu, natomiast różnicę stanowi zastosowanie dodatkowego oporu zewnętrznego. W celu oporowania ruchu pacjenta stosuje się najczęściej systemy bloczkowo-ciężarkowe lub taśmy gumowe, które są łatwe w montażu i wygodne w dostosowywaniu wielkości oporu. Dzięki takim ćwiczeniom osiąga się lepsze efekty postaci zwiększenia siły i wytrzymałości mięśniowej.

Przygotowanie do badania

Należy zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo w wykonywaniu zleconego ruchu poprzez prawidłowe dopasowanie rozmiarów podwieszek względem ćwiczonych części ciała oraz stabilne umocowanie uchwytów do linek i bloczków. W trakcie wykonywania ćwiczeń czynnych w odciążeniu należy przestrzegać podstawowych faz ruchu: zacząć od ustalonej pozycji wyjściowej, przeprowadzić ruch w pełnym możliwym zakresie ruchu, osiągając pozycję końcową dla stawu, powrócić do pozycji wyjściowej, a na końcu zastosować krótki odpoczynek.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania