CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się zabiegami w obrębie jamy ustnej oraz obszarów jej przyległych. Chirurgia stomatologiczna to bardzo rozległa dziedzina, a najczęściej wykonywanym zabiegiem jest usunięcie ósemek, zwłaszcza zatrzymanych i nie do końca wyrżniętych.

Wskazania do wykonania

Wachlarz zabiegów oferowanych przez chirurgię stomatologiczną jest bardzo szeroki. Głównym powodem wizyty u chirurga to ekstrakcja. Jest to usunięcie uszkodzonego i nieprzydatnego już zęba. Najczęściej dokonuje się ekstrakcji zębów mlecznych, zębów niemożliwych do uratowania oraz zęba zatrzymanego. Innymi zabiegami, które wykonuje chirurg to:
-resekcja korzenia wierzchołka - zabieg polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, usunięciu zmian zapalnych i zabezpieczeniu korzenia przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego.
-leczenie przetok i ropni
-plastyka wyrostka zębodołowego i tkanek miękkich (np. dziąseł, wędzidełek wargi i języka)

Na czym polega badanie?

Diagnostyka przeprowadzana jest w oparciu o zdjęcia radiologiczne. Należą do niej zdjęcia rentgenowskie: zębowe, zgryzowe, zgryzowo-skrzydłowe, pantomograficzne oraz tomografia komputerowa.

Wszystkie zabiegi aby były jak najbardiej komfortowe dla pacjenta, wykonywane są w znieczuleniu miejscowym.

Przygotowanie do badania

Do badania należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Oprócz tego warto pamietać, aby przed zabiegiem zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zjedzeniu posiłku. W niektórych przypadkach należy zadbać o zaświadczeniu lekarskim, w przypadku chorób przewlekłych oraz liście leków, które są przez pacjenta zażywane.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania