Biopsja gruboigłowa to inwazyjny zabieg przeprowadzany w celu pobrania fragmentu tkanki, co do której zachodzi podejrzenie zmiany złośliwej. Wycinek pobrany podczas zabiegu przekazywany jest do badania histopatologicznego. Biopsję gruboigłową wykonuje się w celu ustalenia, czy w obrębie badanego narządu doszło do powstania zmian chorobowych, a także do oceny stopnia zaawansowania tej zmiany. Badanie to nie boli, rzadko zdarzają się powikłania w postaci krwawień.
Wskazaniem do biopsji gruboigłowej sa m. in.:
- zmiany w piersi wykryte podczas badania palpacyjnego (także samobadania), takie jak: guzki, zgrubienia, powiększone węzły chłonne
- wydobywająca się z sutków wydzielina
- badania obrazowe, takie jak USG piersi czy mammografia, wykazują jakąś nieprawidłowość i nie można jednoznacznie określić czy zmiana ma charakter złośliwy czy łagodny.
Badanie to przeprowadza chirurg, który znieczula miejsce wprowadzenia igły biopsyjnej. W trakcie badania staraj się nie poruszać.
Lekarz może poprosić Cię o wstrzymanie oddechu, by zapobiec przemieszczaniu się organów na czas wkłucia. Wkłucie w zmianę guzowatą wykonuje się specjalną igłą biopsyjną, podczas którego pobiera się fragment tkanki. Następnie pobrany materiał przekazuje się do pracowni patomorfologicznej, gdzie przeprowadza się dokładną analizę pobranego materiału. Badanie pozwala na określenie charakteru guza, stopnia jego złośliwości jak również wskazanie markerów proliferacji. Biopsja gruboigłowa jest badaniem bezbolesnym, choć można odczuwać pewien dyskomfort w momencie nakłucia.Po zakończeniu badania na miejsce po nakłuciu nakłada się opatrunek.
Lekarz podczas wizyty wytłumaczy czym jest biopsja, jak przebiega i jakie powikłania może powodować. Przed badaniem musisz wyrazić pisemną, świadomą zgodę na jego wykonanie.
Przed biopsją konieczne jest poinformowanie lekarza o tym, czy bierze się leki rozrzedzające krew i wpływające na jej krzepliwość.
Specjalmed
Wyszukiwarka