MAMMOTOMIA

Mammotomia (inaczej biopsja mammotomiczna piersi) jest to najnowocześniejsza metoda precyzyjnej diagnostyki zmian, które są zlokalizowane w obrębie gruczołu piersiowego u kobiet w różnym wieku. Stosowana jest również do usuwania małych zmian w całości wraz z bezpiecznym marginesem. Mammotomia to badanie pozwalające przeprowadzić diagnostykę jak również wdrożyć leczenie zmian wykrytych w obrębie piersi.

Wskazania do wykonania

Wskazaniem do wykonania mammotomii jest wykryta w trakcie badań obrazowych zmiana, co do której charakteru lekarz nie ma pewności i w związku z tym, powinna zostać poddana badaniu histopatologicznemu.

Na czym polega badanie?

Biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią jest wykonywana celem próby małoinwazyjnego usunięcia zmiany w piersi oraz pobrania materiału do badania histopatologicznego, które wykaże czy zmiany zawierają komórki rakowe. Po zlokalizowaniu guza, lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe przy użyciu jednego ze środków znieczulających dopuszczonych do użytku. Należy poinformować lekarza wykonującego zabieg o ewentualnych uczuleniach na środki znieczulające. W okolicy zmiany następnie zostanie nacięta skóra na niewielkim odcinku (około 3-5 mm) i przez miejsce nacięcia zostanie wprowadzona igła urządzenia pobierającego wycinki. W trakcie zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza i personelu aby nie doszło do powikłań. Nie wolno się poruszać w tracie wykonywania biopsji. Aby w trakcie biopsji i po biopsji nie wystąpiły komplikacje konieczne jest odstawienie na co najmniej 2 dni przed biopsją leków, które hamują krzepnięcie krwi lub rozrzedzają krew (najczęściej kwas acetylosalicylowy m in. Aspiryna, Acard, Polopiryna w razie wątpliwości zapytać lekarza).

Przygotowanie do badania

W dniu badania zażyć wszystkie przyjmowane na stałe leki – za wyjątkiem leków wpływających na krzepliwość krwi (np. Acard, Polocard, Warfin, Acenokumarol, Aspiryna, itp.) Pacjent powinien mieć ze sobą poprzednia dokumentację – płyty CD lub/i zdjęcia RTG, badania USG z printami zmian do weryfikacji – dotyczy to zwłaszcza badań wykonanych poza SPECJALMED. Jeżeli termin biopsji mammotonicznej wypada podczas miesiączki, należy liczyć się z nasilonym krwawieniem z piersi w miejscu biopsji, co może skutkować powikłaniami. Należy w takim wypadku rozważyć zmianę terminu.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania