USG PIERSI

USG piersi to metoda obrazowa, stosowana w profilaktyce raka piersi, stosowana w diagnostyce nowotworowej, która pozwala wykluczyć zmiany łagodne i złośliwe u kobiet. USG piersi jest bezbolesne i szybkie.

Wskazania do wykonania

Wskazania do tego badania to: stwardnienia i guzki wyczuwane palapacyjnie oraz nietypowy wyciek z sutków u pań, które nie są w ciąży i nie karmią piersią. USG piersi zaleca się u kobiet, które są obciążone genetycznie zachorowaniem na raka piersi oraz u osób, które stosowały hormonalną terapię zastępczą.

Na czym polega badanie?

USG piersi odbywa się w gabinecie lekarskim. Kobieta badana kładzie się na łóżku. Lekarz smaruje żelem najpierw jedną, a potem drugą pierś, który ułatwia przewodzenie sygnałów ultradźwiękowych. Do każdej piersi lekarz przykłada głowicę aparatu i wodzi nią z dołu do góry oraz na boki. Głowica jest podłączona do komputera, na którego monitorze można obserwować ewentualne zmiany badanej tkanki piersiowej. Badanie USG pozwala wykryć zmiany o wielkości od 5 mm np. guzy i torbiele.

Przygotowanie do badania

USG piersi nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto zadbać oczywiście o higienę badanego obszaru, jak również przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań obrazowych: USG, mammografii lub rezonansu piersi.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania