Stulejka/napletek jest to schorzenie, polegające na zwężeniu ujścia napletka co uniemożliwia bądź utrudnia jego ściąganie. Wymaga często leczenia chirurgicznego, przy czym operacja stulejki przeprowadzona może zostać dopiero po ukończeniu przez chorego 2 lat. Celem zabiegu jest odsłonięcie żołędzi.
Wskazaniem do wykonania zabiegu należą:
- trudności w oddawaniu moczu,
- nawracające infekcje dróg moczowych
- stany przedrakowe prącia
- nieprzyjemny zapach spowodowany wydzielinągromadzącą się pod napletkiem,
- brak satysfakcji seksualnej.
Operacja usunięcia stulejki wiąże się z koniecznością 1- lub 2-dniowego pobytu w szpitalu. Można je wykonywać ze znieczuleniem miejscowym, przy czym w przypadku małych pacjentów jest to przeważnie niemożliwe i stosuje się znieczulenie ogólne. Czas gojenia po zabiegu wynosi średnio 2 tygodnie, natomiast u osób aktywnych seksualnie powrót do współżycia możliwy jest po około 4 tygodniach. Operacja usunięcia stulejki ma pozytywny wpływ zarówno na kondycję psychiczną, jak i fizjologię – odtworzenie prawidłowej funkcji i wyglądu narządu.
Operacja stulejki to zabieg chirurgiczny, któy wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonania badań kontrolnych (morfologia oraz oznaczenie czasu krzepnięcia krwi). Nie wymaga bycia na czczo – wystarczy że przed zabiegiem zjesz lekkostrawny posiłek na 2-3 godziny przed planowanym zabiegiem.
Specjalmed
Wyszukiwarka