Chirurg ogólny to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chirurgicznym szerokiego zakresu schorzeń. W trybie ambulatoryjnym, czyli poza strukturami szpitalnymi, lekarz ten prowadzi konsultacje i leczy pacjentów, a także wykonuje mniejsze zabiegi chirurgiczne . Do jego zadań należy również monitorowanie stanu zdrowia pacjentów po przebytych operacjach oraz udzielanie porad, dotyczących dalszego leczenia i profilaktyki.
Zakres usług ambulatoryjnych oferowanych przez chirurga ogólnego jest szeroki i obejmuje różnorodne procedury oraz zabiegi, które można bezpiecznie przeprowadzić poza szpitalnym oddziałem chirurgicznym. Do najczęściej wykonywanych procedur należy m.in. usunięcie zmian skórnych, takich jak znamiona czy brodawki. Pierwszymi sygnałami, które powinny skłonić do konsultacji z chirurgiem ogólnym, są wszelkie niepokojące zmiany skórne, takie jak znamiona, które zmieniają swój kształt, rozmiar, kolor, czy też zaczynają krwawić. Również pojawienie się nowych guzków pod skórą, które mogą być odczuwalne przy dotyku, jest powodem do wizyty u specjalisty.Warto też nie lekceważyć przewlekłych problemów związanych z przewodem pokarmowym, np. bólów brzucha , które mogą wskazywać na konieczność interwencji chirurgicznej.
Lekarz analizuje ogólny stan zdrowia pacjenta, mierzy ciśnienie, przeprowadza badanie palpacyjne i kieruje na specjalistyczne badania. Zbiera wywiad, zapoznaje się z historią choroby i wynikami badań. Ustala czy operacja chirurgiczna jest najlepszym rozwiązaniem, a także wybiera odpowiednią metodę leczenia. Jeśli istnieje potrzeba operacji, ustalana jest metoda i termin zabiegu. Pacjent może zadawać pytania i prosić o wyjaśnienie wszelkich niejasności dotyczących zalecanego sposobu leczenia.
Przed wizytą warto przygotować listę przebytych chorób, zażywanych leków, alergii oraz dokumentację medyczną. Nie należy zatajać faktów – ważne jest uczciwe podzielenie się informacjami o przebytych zabiegach, operacjach i problemach ze zdrowiem.
Specjalmed
Wyszukiwarka