ZDJĘCIE POSTAWY CZASZKI

RTG podstawy czaszki, jest badaniem rzadko spotykanym, gdyż występowanie jakichkolwiek urazów w obrębie czaszki jest potencjalnym zagrożeniem życia. Dlatego pacjenci są od razu kierowani do pracowni TK (tomografii komputerowej) lub MR (rezonansu magnetycznego). Warto pamiętać aby pacjent miał ze sobą skierowanie.

Wskazania do wykonania

Wskazaniem może być podejrzenie złamania kości podstawy czaszki które może objawiaćsię: krwiakami wokół oczu, upośledzeniem słuchu, porażeniem nerwu twarzowego. Jeśli zauważy się jakiekolwiek z tych objawów po wcześniejszym urazie należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty i reagować natychmiast

Na czym polega badanie?

Do wykonania badania nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjent będzie w pozycji stojącej, lub gdy zajdzie taka potrzeba - w pozycji leżącej. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Wynik otrzymujemy od razu, dzięki czemu - jeśli jest to pierwsze badanie przy podejrzeniu złamania postawy czaszki - można szybko zareagować i skierować pacjenta na dokładnejszą diagnostykę. Osoba badana poproszona jest o to, aby się nie ruszała - aby uniknąć artefaktów z powodu poruszenia.

Przygotowanie do badania

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub aktualnie się w niej znajdujesz koniecznie poinformuj o tym lekarza wydającego skierowanie oraz w dniu badania technika elektroradiologii, gdyż każde badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego u kobiet w ciąży mogą być wykonywane jedynie z poważnych wskazań zdrowotnych np. zagrożenie życia matki.

Wyszukiwarka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Badania
Lekarze
Placówka
Poradnie
Praca
Pliki do pobrania